Tyska Spółdzielnia Mieszkaniowa „OSKARD” istnieje pod tą nazwą od 1976 r. Historyczną datą nie tyle poczęcia, co urodzin Spółdzielni jest 9 września 1958 r. W tym dniu w Sądzie Powiatowym w Katowicach zarejestrowano TSM.
Tak się zaczęło…
W sierpniu 1959 r. powołano do życia Międzyzakładową Spółdzielnię Mieszkaniową w Wesołej przy Kopalniach Węgla Kamiennego „Wesoła”, „Piast” i „Murcki” z siedzibą w Tychach. PO połączeniu i przekształceniu obu spółdzielni od 1 stycznia 1976 r. funkcjonuje Tyska Spółdzielnia Mieszkaniowa „OSKARD”
Dzisiaj…
Tyska Spółdzielnia Mieszkaniowa „OSKARD” jest największą spółdzielnią mieszkaniową w Tychach i jedną z większych w województwie śląskim. Zajmuje ok. 110 ha gruntów, posiada 14.080 lokali mieszkalnych, w których zamieszkuje ponad 30 tys. osób.
Spółdzielnia to 7 terytorialnie wydzielonych osiedli mieszkaniowych – zróżnicowanych architektonicznie i z ciągami zieleni – stanowiących odrębne jednostki urbanistyczne z własnymi administracjami.
Naturalne otoczenie miasta kompleksem Leśnego Pasa Ochronnego i prastarej Puszczy Pszczyńskiej, sąsiedztwo kompleksu wypoczynkowego nad Jeziorem Paprocańskim oraz dogodny układ komunikacyjny czynią Spółdzielnię atrakcyjnym miejscem zamieszkania i wypoczynku.
Aktualny zasób Spółdzielni to:
- 216 budynków mieszkalnych o powierzchni ponad 679 tys. m2,
- 786 garaży o powierzchni ponad 12 tys. m2,
- 430 lokali użytkowych o powierzchni ponad 37 tys. m2.
Plany remontowe i modernizacyjne Spółdzielni zakładają przede wszystkim zachowanie i poprawę stanu technicznego budynków i ich otoczenia, obniżenie kosztów zużycia energii cieplnej i elektrycznej, poprawę bezpieczeństwa i standardu zamieszkiwania. Działalność remontowa, modernizacyjna i inwestycyjna wyróżnia się sprawnością prowadzenia i skalą – ponad 20 mln zł w 2012 r.
Nieustannie czynione są starania mające na celu pozyskanie zewnętrznych środków finansowych na remonty. Spółdzielnia korzysta m.in. z preferencyjnych pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na docieplenia. Ten sposób finansowania daje możliwość uzyskania bezzwrotnej pomocy w postaci częściowego umorzenia pożyczki. Pozyskuje również środki z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej na rewitalizację zasobów – usuwanie azbestowych elewacji.
Dziś budynki mieszkalne Spółdzielni są w większości ocieplone, estetyczne i kolorowe, w niczym nie przypominają dawnych szarych i monotonnych bloków z wielkiej płyty, a co najważniejsze są energooszczędne. Spółdzielnia gospodarując powierzonym jej majątkiem, zwraca szczególną uwagę na te remonty, które kształtują opinię mieszkańców o Spółdzielni (malowanie klatek schodowych, place zabaw, zieleńce, parkingi itp.).
W swoich strukturach „OSKARD” ma własny Zakład Remontowo-Budowlany, który świadczy usługi w zakresie:
- konserwacji i remontów instalacji wewnętrznych,
- robót związanych z docieplaniem ścian i stropodachów,
- robót malarskich, brukarskich i transportowych.
Dużą wagę „OSKARD” przywiązuje do tworzenia warunków dla działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej, prowadzonej na szeroką skalę poprzez Spółdzielczy Dom Kultury „Tęcza” oraz 5 klubów osiedlowych, w tym modelarnię, które w całości utrzymywane są przez Spółdzielnię. W ramach prowadzonej działalności proponują one mieszkańcom różne formy zaspokajania ich zainteresowań kulturalnych, artystycznych, sportowych, turystycznych, a także rozrywkę.
Problematykę społeczno-gospodarczą i samorządową Spółdzielni propaguje wśród mieszkańców miesięcznik: Gazeta Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „OSKARD" – wydawana bezpłatnie w nakładzie 15 tys. egzemplarzy.
Najwymowniejszą oceną działalności TSM „OSKARD” są otrzymane w ostatnich latach wyróżnienia, m.in.:
• Złota Honorowa Odznaka „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego” nadana przez Sejmik Województwa Śląskiego;
• Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla Turystyki” nadana przez Ministra Gospodarki;
• Certyfikat Spółdzielczego Znaku Jakości za konsekwentne realizowanie planów remontowych i termomodernizacyjnych budynków przyznany przez Zgromadzenie Ogólne Krajowej Rady Spółdzielczej;
• „Złoty Laur” za szczególny wkład w rozwój gospodarki nieruchomościami przyznany przez Instytut Gospodarki Nieruchomościami;
• „GAZELA BIZNESU” (2006 r. i 2011 r.) - wyróżnienie dla najbardziej dynamicznie rozwijających się małych i średnich firm dziennika gospodarczego „Puls Biznesu”;
• tytuł „DOBRA SPÓŁDZIELNIA” (2012 r. i 2013 r.) przyznany w ogólnopolskim programie uznaniowym realizowanym przez redakcję Strefy Gospodarki „Gazety Prawnej”;
• Złota Odznaka „Zasłużony dla Budownictwa” nadana przez Kapitułę Odznaki „Zasłużony dla Budownictwa”;
• „Tyski Lider Przedsiębiorczości” w kategorii „Usługa” - nagroda główna przyznana przez Prezydenta Miasta Tychy oraz Okręgową Izbę Przemysłowo-Handlową;
• I miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Spółdzielni Mieszkaniowych 2012, w kategorii „Spółdzielnie duże bez przychodów z inwestycji”, przyznane przez redakcję miesięcznika „Domy Spółdzielcze”.
•
Wyróżnienia potwierdzają wysoki standard zarządzania i funkcjonowania Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „OSKARD”, a wyniki wskazują na dobrą kondycję finansową Spółdzielni.
Zarząd Spółdzielni
Piotr Polis - prezes Zarządu
Teresa Mazur - zastępca prezesa Zarządu ds. ekonomiczno-finansowych, główna księgowa
Wojciech Sądel - zastępca prezesa Zarządu ds. techniczno-eksploatacyjnych.
Rada Nadzorcza - Prezydium:
Jerzy Kozakiewicz - przewodniczący
Mieczysław Jajkiewicz - zastępca przewodniczącego
Danuta Stasiak - sekretarz.
Członkowie:
Adolf Cygan, Marek Jachulski, Krzysztof Jaromin, Kazimierz Krawczyk, Piotr Lada, Mieczysław Ożga, Waldemar Szeja, Jan Zaborowski.