SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA „POŁUDNIE” W GDAŃSKU. 1992-2012
Osiedle położone w pobliżu Parku i Potoku Oruńskiego. „Południe” kojarzy się ze słońcem, ale równie uprawniona byłaby nazwa osiedle „Zielone”, gdyż połowę powierzchni Spółdzielni (ponad 12 ha) stanowią zadbane tereny zielone.
Orunia wielu mieszkańcom Gdańska do tej pory źle się kojarzyła. Wizerunek tego miejsca zaczął się zmieniać dzięki powstaniu i działalności SM „Południe”. W ciągu 20 lat zbudowała ona nowoczesne osiedle mieszkaniowe liczące 70 budynków wielorodzinnych z 2000 mieszkań, które stanowi centrum życiowe dla 5 tysięcy mieszkańców.
Co wyróżnia tę Spółdzielnię…
Tereny zielone – mała intensywność zabudowy. Wszystko w zasięgu spaceru: przedszkole (ma 3 pomorskie Certyfikaty Jakości Edukacji nadane przez Kuratora Oświaty), szkoła podstawowa i gimnazjum, kilkadziesiąt obiektów handlowo- usługowych, przychodnie zdrowia, komisariat policji, kilka strzeżonych naziemnych i podziemnych parkingów, największa w Gdańsku baza osiedlowa.
Działalność sportowo-rekreacyjna i kulturalna dla mieszkańców w każdym wieku – centrum sportowe: kręgielnia, bilard, siłownia oraz sauna, 2 korty tenisowe, boisko wielofunkcyjne z nawierzchnią z tworzywa sztucznego, największy w Polsce orlik do gry w piłkę nożną z trybunami (ogrodzony, oświetlony, monitorowany), liczne place zabaw z bezpieczną nawierzchnią z tworzywa sztucznego. Wszystkie obiekty zostały zbudowane ze środków finansowych członków i stanowią własność Spółdzielni.
Sport: „Sport i nie tylko" oraz „Wakacje na osiedlu" to propozycje nieodpłatnych zajęć realizowanych w okresie ferii zimowych (w sali gimnastycznej) i letnich wakacji (na obiektach sportowych). Dzieci i młodzież biorą udział w wycieczkach krajowych i zagranicznych, wyjściach do ki¬na, grach i zabawach sportowych. W dniach 28.04.–03.05.2012 r. zwiedzali m.in. Amsterdam, Brukselę (wizyta w Parlamentarium – interaktywnym muzeum UE), Paryż (zabawa w Disneylandzie).
Rekreacja: dobrze wyposażony zespół sportowo-rekreacyjny do ćwiczeń na świeżym powietrzu, organizowane ćwiczenia rehabilitacyjne: stretching, nornic-walking i inne...
Kultura: Oruńskie koncerty kameralne współorganizowane przez spółdzielnię od 2007 r. w kościele parafialnym. Koncerty to nie tylko spotkania z muzyką klasyczną, to także np. widowiska operetkowe oraz przedstawienia kostiumowe w wykonaniu znanych i uznanych artystów scen trójmiejskich.
Klub Seniora: powstał we wrześniu 2004 r. Zrzesza 90 emerytów i rencistów, mieszkańców Spółdzielni. Jest luźną formą spotkań emerytów i rencistów i wspólnego spędzania wolnego czasu: imprez kulturalno-oświatowych (takich jak Uniwersytet Trzeciego Wieku), zajęć komputerowo-internetowych (w specjalnie do tego celu urządzonej salce komputerowej ), wycieczek krajowych i zagranicznych, wspólnych wyjść do kina, teatru i filharmonii. Do tradycji Klubu należą spotkania integracyjne (wigilijno-opłatkowe, Dzień Kobiet, Andrzejki), na które zapraszane są osoby powszechnie znane w Gdańsku. Swoją obecnością zaszczycili emerytów i rencistów: Prezydent Miasta Gdańska – Paweł Adamowicz, Przewodniczący Rady Miasta Gdańska – Bogdan Oleszek, znakomity znawca historii Gdańska – prof. Andrzej Januszajtis i wielu innych.
Monitoring wizyjny: zbudowany przez Spółdzielnię w 2005 r. Pierwszy w Gdańsku system monitoringu wizyjnego dozorujący całe osiedle mieszkaniowe. Centrum monitoringu znajduje się w budynku komisariatu policji i jest obsługiwane przez straż miejską.
Komunikacja: do centrum miasta 4 km, pętla końcowa szybkiej linii tramwajowej znajduje się nieopodal osiedla.
Nieprzerwanie od 20 lat Spółdzielnia Mieszkaniowa „Południe” jako jedyna spółdzielnia na terenie Gdańska realizuje budownictwo mieszkaniowe. Obecnie przygotowuje budowę 5 budynków na tzw. „Trasie P-P”. Powstaną nowoczesne i wygodne mieszkania o wysokim stan¬dardzie wykończenia części wspólnych.
Spółdzielnia współpracuje z różnymi organami, instytucjami i podmiotami na rzecz lokalnej społeczności, m.in. z Zespołem kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 6, Przedszkolem nr 37 „Parkowe Wzgórze”, miejscową parafią pw. Św. Jadwigi Królowej i Katolickim Stowarzyszeniem Sportowym „Przymierze”.
Za działalność kulturalną Spółdzielnia była nominowana w 2009 r. do tytułu Mecenasa Kultury Miasta Gdańska. W 2010 r. została wyróżniona w kategorii „Zarządzanie nieruchomościami” w ogólnopolskim konkursie budowlanym „Orły Polskiego Budownictwa” zorganizowanym pod patronatem Ministra Infrastruktury, a w 2012 r. w ogólnopolskim rankingu spółdzielni mieszkaniowych za rezultaty działalności gospodarczej i społecznej została nagrodzona przez Redakcję „Domów Spółdzielczych”.
Warto tu zamieszkać!
Rada Nadzorcza
Janusz Janiszewski – Przewodniczący; Bogdan Radys – Zastępca; Anna Gałek – Sekretarz;
Członkowie: Kazimierz Giżyński, Maria Loose, Jerzy Piórecki, Maciej Sosiński.
Zarząd
Sylwester Wysocki – Prezes Zarządu, Hanna Ulewicz – Zastępca Prezesa Zarządu ds. Techniczno-Eksploatacyjnych, Anna Gadomska – Członek Zarządu, główna księgowa.