„Mieszkać godnie. Wspólnie budujemy politykę mieszkaniową w Polsce”.
Tegoroczne Forum będzie poświęcone 3 niezwykle istotnym i komplementarnym wymiarom mieszkalnictwa:
DOSTĘPNOŚĆ – rozumiana nie tylko w kategoriach modeli nansowania, przystępności kredytów mieszkaniowych czy wysokości czynszów, ale także, a może przede wszystkim - polityki mieszkaniowej i społeczeństwa. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania czy i w jaki sposób obecna polityka mieszkaniowa rządu wspiera zwiększanie dostępności? co powinno się zmienić? Jakie są możliwości społeczeństwa w dostępie do własności czy najmu w kontekście zmian demogracznych czy preferowanych trendów?
UTRZYMANIE – rozumiane jako możliwość zamieszkiwania w standardzie przy kosztach nie obciążających nadmiernie budżetów domowych. Znaczącą rolę w tej dyskusji będą odgrywać kwestie ubóstwa energetycznego, budownictwa energooszczędnego, alternatywnych - tańszych form zamieszkania, problem eksmisji i rola samorządów we wsparciu inicjatyw, obniżających koszty utrzymania mieszkań.
OTOCZENIE – czyli optymalne użycie dostępnych środków, istniejącej infrastruktury, przyjazne środowisku, korzystające z kapitału społecznego i wpisujące się w lokalną społeczność, biorące pod uwagę aspekty kulturowe i historyczne danego obszaru. Mieszkalnictwo zrównoważone to zaprzeczenie ogromnych osiedli przemysłowych poprzedniego systemu, ale często także nowego budownictwa deweloperskiego, którego rozwój obserwujemy dzisiaj.
Termin: 4 marca 2016, 10:00 – 18:00
Lokalizacja: Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 56/66, Warszawa